Jak dbać o podsufitkę?

Wystający poza obrys budynku dach powinien być od dołu osłonięty tzw. podsufitką. To element ochronny i ozdobny, który zwykle wykonuje się z drewna, metalu lub PVC. Masz go na swoim domu i zastanawiasz się, co zrobić, aby jak najdłużej zachował wszystkie właściwości? Podstawą będzie regularna konserwacja. Sprawdź, jak zadbać o podbitkę dachową!

Czy konserwacja podsufitki dachowej jest potrzebna?

Ilość zabiegów konserwacyjnych, jakie trzeba wykonywać przy podsufitce, zależy głównie od tego, z jakiego materiału została wykonana. Najmniej problemów sprawia dachowa podbitka PVC. W jej przypadku w zasadzie nie trzeba robić nic. W razie konieczności wystarczy po prostu odświeżyć kolor. Warto jednak od czasu do czasu przeprowadzić inspekcję pod kątem ewentualnych pęknięć.

Niewiele zmienia się w przypadku elementów wykonanych z metalu. Tutaj należy jednak częściej doglądać stanu technicznego podsufitki pod kątem ewentualnych ubytków warstwy antykorozyjnej. Jeśli się pojawiają, miejsca takie należy dokładnie oczyścić, a następnie zamalować.

Więcej zabiegów konserwacyjnych czeka nas wtedy, gdy dolna części okapu dachu jest wyłożona drewnem.

Konserwacja drewnianej podbitki dachowej

Drewno powinno być dobrze zakonserwowane przez producenta, ale z biegiem czasu warstwa ochronna traci swoje właściwości. Drewniana podsufitka dachowa musi być malowana mniej więcej co 4-5 lat. Najlepiej stosować impregnat. Odświeży on wygląd materiału i zabezpieczy go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Należy również zwrócić uwagę na stan zewnętrznej powierzchni drewna. W wielu przypadkach warto ją zeszlifować, aby usunąć z podbitki stare powłoki i wyrównać ją. Po jej oczyszczeniu należy nałożyć impregnat, a dopiero na niego ewentualnie farbę dekoracyjną.

Jakość wykonania podsufitki ma wpływ na jej trwałość

Pamiętaj, że największy wpływ na trwałość tego elementu ma jakość komponentów zastosowanych do jej wykonania. Z tego powodu stawiaj na podbitki dachowe, np. z PVC, pochodzące od dobrych producentów. Takie firmy, jak Galeco, produkują je z różnych materiałów i do tego udzielają długiej gwarancji.

Author: Budimont

Share This Post On
Inline
Inline