Król termoizolacji

Rosną wymagania energetyczne dotyczące budynków – w 2021 fasady domów będą mogły pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła U nie niższym niż 0,20 W/m²K, a jeszcze bardziej docieplone będą dachy. Co pozwoli osiągnąć takie współczynniki? Styropiany nowej generacji!

Styropian szary

źródło: tynki.info.pl

Konkurencja na rynku materiałów służących termoizolacji sprawiła, iż producenci styropianu zmuszeni zostali poprawić właściwości tego najpopularniejszego izolatora ciepła. Zapotrzebowanie na materiał zarówno efektywny jak i tani sprawiło, iż na rynku znaleźć można dwa nowe produktu – styropian szary i styropian trzeciej generacji.

Styropian szary jest dziś jednym z najlepszych materiałów dociepleniowych, nie tylko ze względu na jego niską cenę, ale także sprostanie coraz wyższym wymaganiom zarówno izolacyjnym oraz ekologicznym. Powstał, kiedy zaostrzono wymagania dotyczące parametrów technicznych nowo stawianych budynków, przez co tradycyjny, biały styropian, aby sprostać wskaźnikom przenikania ciepła, musiałby być kładziony grubą warstwą. A te byłoby nie tylko droższe w budowie, ale także nieestetyczne oraz niepraktyczne, powodując efekt tzw. okien strzelniczych, czyli zmniejszenie ilości światła docierającego do pomieszczenia. Podobne ściany miałyby więc mieć negatywny wpływ także na wartość rynkową nowej inwestycji.

Prace nad udoskonaleniem styropianu przyniosły oczekiwane efekty – stworzono styropian szary (drugiej generacji) oraz całkiem niedawno, styropian trzeciej generacji, powstający w technologii odprężonych płyt zespolonych. Styropian trzeciej generacji od swojego szarego poprzednika różni się tym, iż zdecydowanie zmniejsza napięcie wewnętrzne. Niestety, jest także sporo droższy.

Szary styropian bardzo szybko zdobywa ogromną popularność wśród inwestorów. W Niemczech czy Szwajcarii jego udział na rynku wynosi odpowiednio 50% i 80%. To wiele, w porównaniu z Polską, gdzie rocznie wykorzystuje się 10 mln m3 rocznie, czyli mniej niż 10%.

Siła styropianu drugiej generacji jest więc świetne wyważenie między jego parametrami a ceną. Jego ogromna popularność w krajach Europy Zachodniej powinna być więc prognostykiem tego, co wkrótce zacznie się w Polsce. Mody na skuteczniejsze oraz tanie ocieplanie budynków.

Author: Mikołaj Trąbka

Share This Post On
Inline
Inline