Niewielkie usterki orynnowania można naprawić samemu np. poprawienie mocowania czy zamalowanie zarysowań na produktach ze stali. Natomiast rynny bardzo zniszczone powinny być wymienione przez wprawionego dekarza.
Rynny i rury spustowe odprowadzając wodę deszczową z powierzchni dachu, chronią budynek i jego elewację przed zalaniem. Aby mogły spełniać swoje zadanie, rynny należy konserwować co najmniej dwa razy do roku. Czyści się je wówczas z liści, gałązek i piasku, gdyż takie zanieczyszczenia mogą prawie całkowicie zablokować odpływ wody. Rynny zabezpieczane siatkami ochronnymi również powinny być czyszczone, gdyż zatrzymują liście i gałązki, ale innych drobnych zanieczyszczeń już nie.
Do usuwania osadów nie należy używać ostrych i metalowych narzędzi, które mogą porysować powłoki ochronne. Najlepszym sposobem jest użycie myjki i spłukanie zanieczyszczeń wodą pod dużym ciśnieniem.
Jeżeli zauważymy, że w rynnie stoi woda, możemy przypuszczać, że któraś część poziomu rynnowego poluzowała się na łączeniu. Taki defekt również należy poprawić, aby woda miała spadek w kierunku odpływu.
Poluzowane denka czy niedokręcone obejmy wystarczy poprawić. Jeżeli jakiegoś elementu brakuje, a orynnowanie zostało zakupione w ostatnich latach, prawdopodobnie da się dokupić brakujący element, który będzie pasował do systemu. Nowymi elementami zastępuje się również zdeformowane lub przebarwione elementy z pvc. Przy tym materiale wyjątkowo ważna jest staranność. Rynny z plastiku wskutek zmian temperatur mogą się naprężać i jeżeli zostały źle zamontowane, mogą pękać lub wypadać z haków.
Przecieki pojawiają się zwykle na łączeniach, gdy wyeksploatowana złączka nie trzyma rynny jak należy. Całość można uszczelnić uszczelniaczem dekarskim lub silikonem, a w przypadku systemowych elementów, można takowy dokupić i wymieniać.
Do trudniejszych zadań trzeba wezwać fachowców. W szczególności, kiedy system rynnowy wymaga całkowitej wymiany. Dobrą okazją do założenia nowych rynien jest wymiana pokrycia dachowego.