Wpusty dachowe dla dachu płaskiego – co warto wiedzieć?

Odpowiedni dobór systemu rynnowego to jedno z ważniejszych wyzwań każdego inwestora. Bez względu na to, czy projekt Twojego domu przewiduje płaską, dwuspadową czy kopertową konstrukcję dachu, właściwe oprowadzenie wód opadowych jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu domowników. Odwodnienie dachów płaskich może być jednak łatwe – rynek oferuje szeroką gamę rozwiązań, wśród których przodują wpusty dachowe. Dowiedz się, czym są, jakie funkcje spełniają, w jakich systemach znajdują zastosowanie oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Jak skutecznie odprowadzać wody opadowe z dachu płaskiego?

O ile z dachów o konstrukcji dwu- lub wielospadowej, odprowadzanie nadmiaru wód opadowych ułatwiają siły grawitacji, w przypadku płaskich zadaszeń odwadnianie wymaga specjalnych rozwiązań. Same rury spustowe nie wystarczą – wodę z dachu trzeba jakoś do nich dostarczyć. Brak wydajnego odprowadzenia może mieć katastrofalne skutki. Zalegająca deszczówka lub śnieg, nie tylko mogą przyczyniać się do zawilgocenia budynków, ale także – stanowią poważne zagrożenie dla ich konstrukcji.

W Polsce z roku na rok przybywa domów z płaskim dachem. Tego rodzaju konstrukcje są charakterystyczne dla współczesnego budownictwa, jednak prawdziwe apogeum ich popularności występowało w czasach PRL. Wystarczy wspomnieć budowane wówczas na potęgę bloki z wielkiej płyty, szkoły i budynki publiczne czy niezwykle popularne domki jednorodzinne typu „kostka polska”. Co je łączy? W zdecydowanej większości przypadków to, że mają płaskie zadaszenia. Inwestorzy doceniają zalety takiego rozwiązania, do których bezsprzecznie zaliczyć można:

 • nowoczesny wygląd – dach płaski idealnie komponuje się ze współczesnymi trendami w budownictwie,

 • większą swobodę przy zagospodarowywaniu pomieszczeń na piętrze,

 • brak skosów, powiększający przestrzeń użytkową,

 • możliwość zaprojektowania ogrodu lub tarasu na budynku,

 • niższe koszty budowy, szybsza realizacja,

 • swobodę doboru stolarki okiennej, drzwi oraz elementów dekoracyjnych budynku – bez konieczności dopasowywania ich do koloru i rodzaju pokrycia.

Idealne odwodnienie dachów płaskich – jaki system wybrać?

Mając połacie bez skosów, trudniej zaprojektować i wykonać wydajne odwodnienie, biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne parametry i funkcje takiej instalacji. Brak skosów wymaga alternatywnych rozwiązań, które pozwolą doprowadzić nadmiar wody opadowej do rynien oraz rur spustowych. W praktyce inwestorzy mają więc wybór pomiędzy odwodnieniem podciśnieniowym oraz grawitacyjnym. W obu z nich istotną role mają do odegrania wpusty dachowe. Czym różnią się pomiędzy sobą te dwie technologie?

Odwodnienie podciśnieniowe

Najważniejszą zaletą tego rodzaju instalacji jest brak konieczności posiadania jakichkolwiek spadków na dachu płaskim. Wpust dachowy wyposażony jest w specjalną przegrodę powietrzną, która wymusza obieg wody, dzięki czemu deszczówka szybciej dostarczana jest do rur spustowych, przez które może zostać odprowadzona z połaci. Przy intensywnych opadach dopływ powietrza może zostać zamknięty, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia oraz wzmocnieniem nurtu. To z kolei nie tylko pozwala skuteczniej odwadniać budynek, ale także umożliwia samoistne czyszczenie systemu rynnowego.

Odwodnienie grawitacyjne

Alternatywą dla instalacji podciśnieniowych są odwodnienia grawitacyjne, wymagające ustawienia rur odprowadzających deszczówkę pod odpowiednim kątem. Za transport wody opadowej odpowiadają tu siły przyciągania ziemskiego. Trzeba jednak dodać, że nie są one tak mocne, jak w przypadku instalacji podciśnieniowych, przez co montaż drenażu grawitacyjnego wymaga użycia rur o większej średnicy.

W takim systemie trudnej także o samoistne czyszczenie instalacji, przez co trzeba zwracać szczególną uwagę, czy gromadzące się w rynnach i rurach spustowych zanieczyszczenia nie ograniczają ich drożności.

Projekt odwodnienia dachu płaskiego

Podobnie jak w przypadku instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy elektrycznej, również odwodnienie powinno być wykonane z uwzględnieniem indywidualnego projektu. Na etapie planowania całego systemu trzeba wykonać szczegółowe obliczenia, na podstawie których nastąpi dobór elementów oraz zaplanowane zostanie ich rozmieszczenie. Projekt odwodnienia dachu płaskiego najlepiej powierzyć fachowcom z odpowiednim doświadczeniem.

Czym jest wpust dachowy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na drenaż grawitacyjny, czy podciśnieniowy, w obu systemach niezbędne jest zastosowanie specjalnych wpustów, odpowiadających za odprowadzanie nadmiaru wody opadowej z powierzchni połaci do rur spustowych. Tego typu urządzenia rozlokowane we właściwej liczbie oraz odległościach, pozwalają na stworzenie wydajnego, bezpiecznego i komfortowego odwodnienia dachów płaskich, bez konieczności stosowania tradycyjnych rynien wokół budynku.

Rodzaje wpustów

Renomowani producenci systemów rynnowych, jak np. polska marka Galeco, oferują bogaty asortyment, pozwalający dopasować poszczególne elementy do potrzeb oraz konstrukcji budynku. W sprzedaży dostępne są m.in. wpusty dachowe:

 • poziome oraz pionowe – umożliwiające odprowadzanie wód opadowych do wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej,

 • proste oraz skośne – do stosowania w systemach grawitacyjnych oraz podciśnieniowych,

 • attykowe – nazywane również przyściennymi, wspomagające odwodnienie w ścianie attykowej, wewnątrz której znajdują się rynny oraz rury,

 • balkonowe – umożliwiające sprawne odprowadzanie deszczówki z balkonów, tarasów, schodów itp.

Opcjonalnie, wpust dachowy może być wyposażony w dokręcany koszyk, chroniący odpływ przed zanieczyszczeniami. Bardzo ważne jest również to, by elementy te produkowane były z tworzyw odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak skrajne temperatury, wilgoć, promieniowanie słoneczne czy wiatr, ale także np. na substancje znajdujące się w spalinach.

Wpusty dachowe – dobór i montaż

System odprowadzania odpadów z zadaszenia płaskiego powinien zostać zaprojektowany z uwzględnieniem istotnych czynników. Należą do nich m.in.:

 • powierzchnia dachu płaskiego,

 • jego geometria,

 • konstrukcja oraz przeznaczenie budynku,

 • przepustowość instalacji,

 • jakość zastosowanych materiałów oraz rozwiązań.

Czynnikiem, którego absolutnie nie należy bagatelizować, jest również średnia suma opadów występujących na danym obszarze. Ich roczne oraz miesięczne sumy różnią się od siebie w zależności od regionu kraju, a zbyt mała przepustowość odwodnienia w stosunku do ilości spadającej wody deszczowej będzie skutkować zapychaniem się systemu rynnowego. To z kolei uniemożliwi sprawny odbiór deszczówki z połaci dachowej, równocześnie prowadząc do zniszczenia elewacji czy osłabienia wytrzymałości konstrukcji budynku.

Dobór komponentów powinien być dokonywany przez specjalistę z odpowiednim doświadczeniem. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że projektowany system odwadniający zapewni sprawny odbiór wody. Jednocześnie, wpust dachowy nie może być zbyt duży, gdyż przy zbyt małej ilości wody, system nie zadziała tak, jak powinien, przez co woda nie zostanie odprowadzona w sposób poprawny.

Wysoka jakość wykonania tych elementów gwarantuje szybkie i sprawne odwodnienie dachu płaskiego, zapewniając wieloletnią, bezawaryjną pracę całej instalacji. Jednocześnie, obiekt zostanie odpowiednio zabezpieczony przed zalegającym śniegiem oraz gromadzeniem się nadmiernych ilości wód opadowych.

Odwodnienie dachów płaskich – konieczna paroizolacja!

Praktyka pokazuje, że dachy płaskie pod względem skutecznego odwodnienia należą do najbardziej wymagających konstrukcji. Szczególnie istotne jest więc staranne zamontowanie elementów odprowadzających wody opadowe z ich powierzchni. Jednym z najczęściej spotykanych błędów przy realizacji tego rodzaju prac, jest brak odpowiedniej jakości paroizolacji. Nieuczciwe firmy, chcąc za wszelką cenę obniżyć koszty, wykonują montaż bez izolacji przeciwwilgociowej, co może prowadzić do niszczenia zadaszenia, powodować jego zalanie lub rozwój pleśni bądź grzybów.

Zdarza się również, że wykonawca montujący wpusty dachowe, stosuje folie paroizolacyjne o zbyt niskim poziomie szczelności. W teorii jest więc warstwa izolacyjna, jednak w praktyce nie spełnia ona swojej funkcji, nie stanowiąc należytej ochrony przed parą wodną i wilgocią.

Odwadnianie dachów zielonych

W ostatnich latach bardzo modne stały się tzw. zielone dachy, czyli ogrody sytuowane na budynku. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, poza oryginalnym wyglądem i możliwością cieszenia się zielenią nawet w centrum miasta, należy wysoki stopień absorpcji wód opadowych przez uprawiane na dachach rośliny. W naturalny sposób zatrzymują one od 50 do nawet 90% deszczówki. W praktyce oznacza to, że po nasyceniu zieleni, do systemu odwadniającego trafia znacznie mniej wody, niż miałoby to miejsce w przypadku pokrycia z papy lub membrany. Do odwodnienia takiej konstrukcji można wykorzystać zarówno drenaż grawitacyjny, jak i podciśnieniowy, co daje projektantom szerokie możliwości wyboru odpowiedniego systemu.

Gdzie kupić wpusty dachowe i kompletny system rynnowy?

Biorąc pod uwagę, że system odprowadzania wody opadowej z płaskiego dachu należy do najbardziej złożonych i wymaga profesjonalnych rozwiązań, najlepiej zaufać sprawdzonym producentom, oferującym markowe produkty. Warta uwagi jest z pewnością oferta firmy Galeco, obejmująca kompletne odwodnienie dachów płaskich, z bogatym wyborem wpustów dachowych o różnych rozmiarach, kształtach i zastosowaniach. Dodatkowo są one produkowane z wysokiej jakości tworzyw, które doskonale znoszą trudy eksploatacji, a także ekstremalne warunki pogodowe.

Postaw na sprawdzone rozwiązania!

Praktyka pokazuje, że nadmierne oszczędności przy wyborze systemu odwadniającego mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Właśnie dlatego, dobierając wpusty, rynny czy rury spustowe, warto już na początku zrezygnować z elementów, których jakość czy sposób wykonania budzą jakiekolwiek wątpliwości. Wybór sprawdzonych, polecanych przez specjalistów rozwiązań to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim ponadczasowej trwałości i bezpiecznego użytkowania.

Author: Budimont

Share This Post On
Inline
Inline