Dom w typie stodoły nowoczesnej

Stodoła chyba wszystkim kojarzy się z zabudowaniami gospodarczymi, które na wsi wykorzystywane były do przechowywania słomy i zboża. Dziś słowo „stodoła” nabrało innego znaczenia. Architekci zainspirowani prostotą były, prostotą dwuspadowego dachu, stworzyli modę na budowanie „stodoły nowoczesnej” jako budynku mieszkalnego.

Nowoczesne stodoły coraz częściej pojawiają się zarówno w projektach architektonicznych jak i na placach budowy. Ten element współczesnej architektury jest coraz bardziej zaskakujący. Zaskoczenie jednak nie polega na udziwnieniach i przeroście formy nad treścią, która obniża walory funkcjonalne budynku. Zaskoczeniem jest minimalizm i estetyka, która poprzez odpowiednie proporcje sprawia, że budynek sprawia wrażenie ekologicznego, energooszczędnego i ciepłego. Mimo swojej prostej formy budowa nowoczesnej stodoły daje nieskończenie wiele możliwości, aby nadać budynkowi indywidualny charakter.

Domy w typie nowoczesnej stodoły bardzo często budowane są z myślą o ekologii i energooszczędności. Dlatego też zazwyczaj posiadają zwartą formę na planie prostokąta z dachem dwuspadowym. Aby zyskać na oświetleniu i energii zazwyczaj część dzienna, użytkowa usytuowana jest od strony południowo-zachodniej z ogromnymi przeszkleniami, natomiast strona północna nie posiada okien lub są to otwory okienne w minimalnej ilości.

Dach posiada również bardzo prostą formę, bez wykuszy lukarn czy jaskółek. Zaskakujący jest fakt, że na elewacji oprócz wykończenia nie ma nic, co zakłócałoby harmonię i estetykę. Nie ma nawet rur spustowych od systemu rynnowego. Do odwodnienia dachu nowoczesnej stodoły można zastosować unikatowe rozwiązanie polskiej firmy Galeco, która opatentowała kompatybilny system kwadratowych rynien i rur spustowych chowanych w elewacji. Całość znakomicie wpasowuje się w ideę minimalizmu i harmonii tego typu budynku. System Galeco BEZOKAPOWY został opatentowany i przebadany technicznie i jak zapewnia producent, jest całkowicie bezpieczny. Od kilku lat architekci z powodzeniem stosują ten system w swoich projektach, a budynku wybudowane w tej technologii zyskują znacznie na swoim wyglądzie i ergonomii.

Author: Budimont

Share This Post On
Inline
Inline