3 najczęstsze błędy przy montażu rynien metalowych

Wykonanie orynnowania pozornie wydaje się prostym zadaniem. Jednak już na poziomie projektu można popełnić błędy, które negatywnie rzutują na cały układ. Zbyt mały przepust czy nieodpowiednie materiały mogą stać się przyczyną nieestetycznych zacieków na elewacji, a także szeregu innych problemów.

Jakie są najczęstsze błędy przy instalacji rynien metalowych? Czego należy się wystrzegać i na co zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy 3 przykłady największych błędów.

Źle dobrane przekroje orynnowania

Podstawowym błędem, jaki popełnia się przy tworzeniu instalacji rynnowych, jest dobór niewłaściwych rur. W momencie, jeśli ich koryta nie są w stanie zebrać całej wody z dachu, a rura spustowa nie nadąża z odprowadzaniem jej – zaczyna się przelewać. Wówczas rodzi się problem zacieków i zamakania podbitki, co może prowadzić m.in. do jej zagrzybienia.

Jak natomiast dobrać przekrój rynien i rur? Dostosowując je do wielkości i kąta nachylenia połaci dachu. Dobrze dobrane elementy powinny zbierać niemal całą wodę ze zwykłych i intensywniejszych deszczy.

Niska jakość materiałów i ich niedostateczna ilość

Wybierając rynny metalowe do domu, wiele osób sugeruje się jedynie ceną. Niestety, niższy koszt zakupu to też często obniżona jakość. W przypadku rur metalowych może to prowadzić nawet do rdzewienia, a tym samym – krótszej eksploatacji. Dlatego wybierając rynny metalowe, warto wybierać na przykład stal ocynkowaną, charakteryzującą się wyższą wytrzymałością na negatywne czynniki, w tym rdzę.

Trzeba pamiętać o tym, aby haki były odpowiednio gęsto rozmieszczone. Często z powodu chęci zaoszczędzenia niektórzy decydują się na rzadsze ich rozstawienie. To zaś prowadzi do odkształceń i pęknięć, które zaburzają pracę całego systemu. Dlatego warto je stosować co najmniej co 50 cm.

Niewystarczająca ilość rur spustowych

Odpowiednia ilość rur spustowych to podstawa. Zbierająca się w rynnach woda, która nie jest odprowadzana w odpowiednim tempie, zaczyna się przelewać. System więc traci swoją wydajność. Dlatego należy koniecznie zadbać o odpowiednią ilość lejów i rur odprowadzających deszczówkę.

Małe błędy, duże konsekwencje

Powyżej przedstawiliśmy jedynie trzy z wielu błędów, jakie łatwo popełnić przy tworzeniu orynnowania. Wśród innych przykładów wyróżnia się jeszcze brak:

  • zabezpieczenia przed śniegiem,
  • siatek ograniczających wpadanie odpadów organicznych do rynien,
  • odpowiedniej przestrzeni na kompensację ruchów termicznych.

Author: Budimont

Share This Post On
Inline
Inline