Ile kosztuje pokrycie dachowe?

Trudno jednoznacznie oszacować, ile kosztuje pokrycie dachu, gdyż cena usługi zależna jest od wielu czynników. Co ma wpływ na koszty wykonania dachu? Cennik kształtuje się w zależności od regionu Polski, rodzaju dachu, kosztów robocizny dachu czy wykorzystanych materiałów. Na całościowy koszt pokrycia dachowego składa się nie tylko cena pokrycia, ale i koszty robocizny czy cena wykonania podkładu.

Na przełomie lat 2020 i 2021 materiały budowlane, w tym materiały na pokrycia dachowe, zanotowały znaczące, a wręcz galopujący wzrost cen średnio o 20%. Jest to związane z podwyżkami cen surowców np. stali, na co wpłynęła pandemia, opóźnienia w dostawach, a także wysoki popyt.

Obecnie wielu producentów pokryć dachowych boryka się z problemami produkcyjnymi. Stocki magazynowe są wyprzedawane bardzo szybko, a fabryki nie nadążają z produkcja. Z jednej strony jest to bardzo dobry trend, gdyż budownictwo się rozwija. Z drugiej jednak strony inwestorzy przychodząc do hurtowni dachowej jednego dnia otrzymują cenę X, a już drugiego cena ta może ulec zmianie.

Dla całego rynku budowlanego ta sytuacja jest więc trudna i niestabilna, w szczególności, kiedy chcemy zaplanować sobie wydatki na pokrycie dachowe.

Niezależnie jednak od sytuacji rynkowej stawki podawane są za metr kwadratowy, warto sprawdzić, jakie elementy dana stawka uwzględnia. Czy zawiera się w niej sam zakup materiałów, czy także montaż?

Najmniej zapłacimy za montaż blachodachówki, a najwięcej przy pokryciu dachy z blachy płaskiej. Analizując poszczególne cenniki dekarzy, można sprawdzić, jaki będzie koszt robocizny dachu. Jeszcze w 2020 roku koszt montażu pokrycia dachowego wynosił od 30 do 60 zł za metr kwadratowy.

Pokrycia dachowe – rodzaje i ceny*

  • blacha fałdowana – 17,28-28,81 zł
  • blachodachówka płaska – 17,28-46,09 zł
  • blacha trapezowa – 17,28-51,85 zł
  • papa wierzchniego krycia – 6,91-23,05 zł
  • dachówka cementowa – 28,81-57,62 zł
  • dachówka ceramiczna – 57,62-103,71 zł

*ceny w 2020, w okresie późniejszym należy doliczyć średnio 20%

Jakie są najtańsze pokrycia dachowe? Zwykle tanie pokrycia dachowe to papy, jednak ich właściwości powodują, że nie jest to najlepszy wybór spośród dostępnych opcji. Wybierając pokrycia dachowe, ceny mają duże znaczenie, ale warto też skupić się na innych parametrach.

Author: Budimont

Share This Post On
Inline
Inline