Co powinno być najpierw: działka czy projekt domu?

Budowa domu to poważna inwestycja, która wiąże się z dużymi kosztami, w które zaangażowane są niejednokrotnie oszczędności całego życia. Warto więc przygotować się do procesu budowy domu skrupulatnie i wziąć pod uwagę nie tylko koszty samej budowy, ale także koszty eksploatacji domu.

Obecnie panuje moda na domy energooszczędne i pasywne. Sama idea budowy tego typu budynku jest jak najbardziej słuszna w dobie ograniczania emisji spalin oraz ochrony środowiska czy odzyskiwania energii. Do budowy takiego domu inwestor powinien mieć widzę dotyczącą wpływu elementów otoczenia na projekt budowlany oraz optymalnej orientacji działki względem stron świata.

Najkorzystniejsze usytuowanie działki to takie, w którym wjazd na teren posesji znajduje się od północy. Umożliwia to łatwe  zaplanowanie budynku, w którym wejście znajdzie się od północy, a pomieszczenia mieszkalne z dużymi przeszkleniami od strony południowej. Pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz garaż należy usytuować od strony północnej. Nie wymagają one dużych przeszkleń, co umożliwia redukcję „minusenergetycznych” okien od północy.

Działka, która ma wjazd od strony południowej, będzie trudna do zagospodarowania, aby móc w racjonalny sposób wykorzystać promieniowanie słoneczne. Tego typu działki nie należy od razu spisywać na straty, ale trzeba mieć świadomość, ze będzie ona wymagała indywidualnego podejścia, a możliwości zabudowy mogą być ograniczone kształtem lub jej wielkością.

Ważna rolę mogą odgrywać również elementy i obiekty znajdujące się w sąsiedztwie np. domy sąsiadów, drzewa, zbiorniki wodne, ukształtowanie terenu itp.  Mogą one ograniczać dopływ promieniowania słonecznego lub osłaniać budynek przed wiatrem.

Biura architektoniczne coraz częściej dysponują gotowymi projektami domów energooszczędnych i pasywnych, co jeszcze 5-10 lat temu było możliwe tylko na indywidualne zamówienie. Należy jednak pamiętać, ze kupując projekt domu energooszczędnego czy pasywnego, należy spełnić wiele warunków i wymogów, aby dom właśnie taki był. Nie zawsze usytuowanie do na danej działce pozwoli, aby dom miał te parametry. Do każdego przypadku należy odejść indywidualnie i najlepiej skorzystać z porad architektów.

Odpowiadając wiec na pytanie co powinno być pierwsze: działka czy dom – odpowiadamy, że działka. Jeżeli podoba się na okolica i lokalizacja działki nie powinniśmy z niej rezygnować tylko dlatego, ze nie spełnia wszystkich warunków do budowy domu energooszczędnego. Każdy projekt domu będzie można w mniejszym lub większym stopniu dostosować do wymogów energooszczędności, a komfort mieszkania w danym miejscu nie bierze się tylko z parametrów technicznych budynku, ale przede wszystkim od samopoczucia i radości domowników z przebywania w danym miejscu.

Author: Anna Góral

Share This Post On
Inline
Inline