Nowoczesny zielony dach

Dachy zielone są obecnie rozwijającym się trendem głównie w miejskiej architekturze. Walka o zieloną przestrzeń w miastach spowodowała popularyzację projektowania i organizowania trawników, zielonych ogrodów na dachach domów jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Zielone dachy płaskie oprócz swej funkcjonalności sprzyjającej relaksowi, podnoszą powierzchnię biologicznie czynną i przyczyniają się do oczyszczania powietrza.

Dach płaski na domu jednorodzinnym, garażu czy budynkach komercyjnych z powodzeniem można zaaranżować na ogród i przestrzeń do relaksu podczas pobytu w domu lub w pracy. W zależności od funkcjonalności powierzchni użytkowych znajdujących się pod dachem płaskim, można zastosować w nim okno dedykowane właśnie do takich rozwiązań. Jednym z producentów okien do dachów płaskich jest Fakro, które ze swoim produktem Gardena Green Roof System wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów.

Zastosowanie okna w dachu płaskim zapewnia stały dostęp światła dziennego, a także poprawia mikroklimat budynku. Zielony płaski dach chroni bowiem budynek przed wysokimi temperaturami latem, a zimą zapobiega stratom ciepła, redukując jednocześnie koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Ponadto zielony dach filtruje zanieczyszczenia z powietrza, pochłaniając dwutlenek węgla i produkując tlen. Chroni również sam dach przed uszkodzeniami mechanicznymi  oraz czynnikami atmosferycznymi takie jak promieniowanie UV lub grad.

Projektując dach płaski należy zadbać również o jego skuteczne odwodnienie. Jeżeli płaska przestrzeń dotyczy małego budynku lub domu jednorodzinnego, z powodzeniem możemy zastosować odwodnienie grawitacyjne za pomocą wpustów dachowych lub attykowych. Wodę opadową można odprowadzić na zewnątrz dachu  m.in. za pomocą kwadratowych rur pvc lub ze stali.

Firma Galeco w 2018 r. wprowadziła na rynek systemowe rozwiązanie w ramach systemu DACHY PŁASKIE, które opiera się na skompletowaniu gotowych setów złożonych z trzech elementów. Do skutecznego odwodnienia dachu płaskiego potrzebujemy powiem wpustu dachowego lub attykowego, rurę kanalizacyjna, którą prowadzi się w warstwie ocieplenia dachu ze spadkiem oraz przejście przez tzw. attykę. Galeco opatentowało rozwiązanie nowego elementu tzw. adaptera, który jest łącznikiem pomiędzy okrągła rurą kanalizacyjną odprowadzającą wodę z wpustu, a rurą kwadratową wyprowadzając wodę na zewnątrz elewacji.

Jest to unikatowe połączenie dotychczasowych rozwiązań firmy, która pozwala na odwodnienie dachów za pomocą kwadratowych rur spustowych. Nadają one budynkowi nowoczesny charakter oraz dają szeroki wybór rozwiązań. Inwestorzy mogą bowiem zastosować rury kwadratowe z pvc z systemu Galeco PVC2, rury stalowe z systemu Galeco STAL2, albo rury całkowicie ukryte w elewacji budynku wykorzystując tym samym rozwiązanie z systemu Galeco BEZOKAPOWY.

Author: Anna Góral

Share This Post On
Inline
Inline