Budowa domu na jesień – dlaczego to się opłaca?

Decyzji związanej z budową własnego domu nie podejmuje się z dnia na dzień. Staranie się o kredyt, przygotowanie projektu i załatwienie różnych formalności zajmuje dużo czasu. W efekcie nie zawsze udaje się ruszyć z inwestycją na wiosnę. Co zrobić w sytuacji, gdy prace miałyby zacząć się jesienią? Czy lepiej wstrzymać się z budową do przyszłego roku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części!

Dobra organizacja prac na budowie to podstawa

Z roku na rok coraz więcej inwestorów zaczyna budowy właśnie w tym okresie. Takim decyzjom sprzyjają obserwowane od kilku lat zmiany klimatyczne. Sucha jesień oraz praktycznie bezśnieżna zima z mrozami jedynie w nocy – to znacząco wydłuża okres prowadzenia takich prac.

Oczywiście na pogodzie nie możesz polegać, ale decyzja o budowie własnego domu jesienią nie musi być ryzykowna. Najważniejsza jest dobra organizacja pracy. Solidna ekipa budowlana powinna bez problemu zdążyć z przygotowaniem fundamentów przed zimą. Jeśli aura pozwoli, być może uda się zrealizować dużo więcej, zanim nadejdą mrozy.

Najważniejsze jest to, aby przed zimą dom był w jednym z trzech poniższych stanów:

  • surowym – wylane i zaizolowane fundamenty oraz ściany piwnicy,
  • otwartym – wybudowanie ścian nośnych i dachu,
  • zamkniętym – gotowa konstrukcja wraz z oknami i drzwiami.

Zaczynając inwestycję jesienią szybciej skończysz budowę

Gdy temperatura zacznie spadać poniżej 0°C, nie będziesz mógł kontynuować robót mokrych. Nie staraj się robić tego na siłę – zamiast zyskać na czasie, możesz ponieść wysokie koszty późniejszych poprawek. Stawiając własny dom jesienią, zdążysz zrobić na tyle dużo, że wiosną skupisz się już głównie na zadaniach wykończeniowych. Jeśli odłożysz całą inwestycję na przyszły rok, na pewno wprowadzisz się do budynku dużo później.

Nie obawiaj się budowy domu jesienią

Jak widzisz, przy dobrej organizacji pracy budowa domu jesienią może znacząco skrócić czas realizacji inwestycji. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to dokładne zabezpieczenie gotowej już konstrukcji przed zimą. Koniecznie postaw także na doświadczoną ekipę budowlaną, która będzie działać zgodnie z harmonogramem.

Author: Budimont

Share This Post On
Inline
Inline